Schematy instalacji TV

Przykładowe schematy instalacji - opis.

Przykładowe schematy instalacji - schemat.

Najprostsza i zarazem najtańsza instalacja antenowa z jednym odbiornikiem i jednym dekoderem / tunerem satelitarnym. Do dekodera prowadzony jest jednym przewodem sygnał z anteny satelitarnej, drugim przewodem prowadzony jest sygnał z anteny naziemnej bezpośrednio do odbiornika TV

Niewielkim zwiększeniem nakładów można znacznie zwiększyć ilość odbieranych programów telewizyjnych. Instalacja zawiera dwa konwertery umieszczone na jednej antenie satelitarnej tzw. "zez" oraz DiSEqC umożliwiający przełączanie między dwoma konwerterami. Ilość konwerterów można zwiększyć nawet do czterech, co umożliwia odbiór programów z czterech pozycji. Obecnie praktycznie wszystkie dekodery tunery SAT są wyposażone w funkcje do serowania DiSEqC-iem. Jednym przewodem jest przesyłany sygnał z anteny satelitarnej z dwóch lub więcej konwerterów, drugim przewodem jest przesyłany sygnał telewizji naziemnej. W Polsce ze względu na polsko języczne programy przyjeły się dwie pozycje orbitalne: Eutelsat HOT BIRD oraz ASTRA.

W przypadku trudności prowadzenia dwóch przewodów istnieje możliwość zsumowania sygnału a anteny satelitarnej oraz z anteny naziemnej i przesłanie tak zsumowanego sygnału jednym przewodem. Przy odbiorniku TV następuje dopiero rozdzielenie sygnału po przez odpowiednie filtry zastosowane w gniazdku abonenckim lub zwrotnice na sygnał tv naziemnej i sygnał tv satelitarnej.

Instalacja przeznaczona do podłączenia dwóch lub więcej odbiorników TV z wykorzystaniem jednego zestawu anten. W przypadku anteny naziemnej stosuje się odpowiedni rozdzielacz sygnału w zależności od potrzeb może być niezbędny wzmacniacz. W przypadku anteny satelitarnej należy zastosować odpowiednie konwertery: TWIN - do podłączenia dwóch odbiorników tv, QUAD - do podłączenia trzech lub czterech odbiorników lub dwóch odbiorników z usługą PVR. Jest to najtańszy sposób do podłączenia większej ilości odbiorników tv do jednej anteny satelitarnej i naziemnej. Instalacja taka umożliwia oglądanie programów tv niezależnie na odbiornikach tv.

Niewielka modyfikacja powyższej instalacji. Do dekoderów został podłączony spliter. Takie rozwiązanie umożliwia oglądanie kodowanych programów platform cyfrowych niezależnie na różnych odbiornikach TV. Spliter rozdziela sygnał karty abonenckiej między dekodery. Każdy z dekoderów działa tak, jak by miał kartę abonencką. Schemat przedstawia spliter przewodowy, są też rozwiązania bezprzewodowe, gdzie nie trzeba prowadzić dodatkowych przewodów. Rozwiązanie przewodowe umożliwia podłączenie do czterech odbiorników tv i jest to najtańszy sposób oglądania płatnych programów. Rozwiązanie bezprzewodowe umożliwia podłączenie do ośmiu odbiorników tv bez potrzeby prowadzenia przewodów, niestety jest droższe i wymaga zachowania odległości do 150m od routera z kartą abonencką.

Jedna z bardziej rozbudowanych instalacji antenowych. Takie rozwiązanie jest zalecane w przypadku dużych odległości między antenami a odbiornikami oraz w przypadku podłączenia więcej niż cztery odbiorniki tv. Na schemacie zastosowany jest multiswitch, który aktywnie rozdziela sygnał z anteny naziemnej i satelitarnej między większą liczbę odbiorników TV. Do multiswitch-a potrzebny jest specjalny konwerter QUATRO, który przesyła niezależnie cztery sygnały: częstotliwość górną polaryzacja V, częstotliwość górną polaryzacja H, częstotliwość dolną polaryzacja V, częstotliwość dolną polaryzacja H. Między konwerterem a multiswitch-em musi być zachowana poprawność połączenia, inaczej system nie będzie działał poprawnie. Instalacje antenowe oparte na multiswitch-ach umożliwiają podłączenie znacznie większej liczby odbiorników tv bez potrzeby montowania dodatkowych anten. Ilość odbiorników podłączonych do takich systemów antenowych moze wynosić: 5, 9, 12, 16 a nawet 40 odbiorników. W przypadku podłączenia splitera bezprzewodowego umożliwia optymalne wykorzystanie sygnału satelitarnego i naziemnego z możliwością niezależnego oglądania programów płatnych na 8 odbiornikach tv.

www.sat.medie.pl   www.medie.pl